Foto
Przesieka to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Podgórzyn, w centrum Karkonoszy w Dolinie Czerwienia, Podgórnej i Myi, na wysokości 480–650 m n.p.m. na stoku Złotego Widoku.

Atrakcjami Przesieki są: Wodospad Podgórnej (547 m n.p.m.), Waloński Kamień, Chybotek, Kaskada Myi. Wieś słynie z pięknych widoków i malowniczego położenia. Często są tu organizowane plenery malarskie i fotograficzne. Z takich punktów widokowych, jak np."Grzywaczówka" "Złoty Widok" można podziwiać panoramę Karkonoszy oraz Kotlinę Jeleniogórską. O atrakcyjności turystycznej miejscowości stanowi również bliskość Zamku Chojnik (1 godzina pieszo), Świątyni Wang w Karpaczu (1,5 godziny), Przełęczy Karkonoskiej (2 godziny) i Śnieżnych Kotłów (3 godziny).

 
 
Czerwień - potok w Sudetach Zachodnich, w Karkonoszach, lewy dopływ Podgórnej
Foto
Czerwień powstaje z połączenia dwóch niewielkich potoków mających swe źródła pod Przełęczą Dołek i Przełęczą Karkonoską. Płynie na północny wschód, najpierw Kozacką Doliną, później Doliną Czerwienia. Nazwy te noszą malownicze fragmenty doliny potoku. W Przesiece, na obszarze Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego, skręca na wschód, po czym ponownie na północny wschód, by na granicy Przesieki i Podgórzyna Górnego, w obrębie Pogórza Karkonoskiego, wpaść do Podgórnej.

Czerwień przyjmuje kilka niewielkich, bezimiennych dopływów oraz jeden większy, lewy - Ziębnik.


Płynie po granicie i jego zwietrzelinie. Obszar zlewni Czerwienia porośnięty jest górnoreglowymi, niżej dolnoreglowymi lasami świerkowymi. Jedynie odcinek źródliskowy położony jest na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego.
 
 
Witryna wykorzystuje mechanizm ciasteczek (ang. cookies)
w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej
informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH
Edycja strony www - oprogramowanie n4CMSRealizacja: new4mat.com Sp. z o.o.