Schronisko Samotnia i Ma³y Staw
 
 
 
Foto
Ma³y Staw po³o¿ony jest w ¶rodkowej czê¶ci Karkonoszy (Sudety Zachodnie), u podnó¿a Równi pod ¦nie¿k± (1400 m n.p.m.) i Smogorni (1489 m n.p.m.) w Kotle Ma³ego Stawu.

Ma³y Staw to górskie jezioro przep³ywowe, wype³niaj±ce dno kot³a polodowcowego, po³o¿one na wysoko¶ci (1183 m n.p.m.). Ma g³êboko¶æ do 7,3 m, d³ugo¶æ linii brzegowej 756 m i zajmuje powierzchniê 2,881 ha. Jeziorko charakteryzuje siê czyst± i przejrzyst± wod±. W cieplejszych miesi±cach temperatura wody osi±ga maksymalnie 14 °C. Przez znaczn± czê¶æ roku jeziorko pokryte jest lodem. Ubog± faunê reprezentuje wirek, który jest reliktem glacjalnym. ¯yje tu tak¿e traszka górska i pstr±g potokowy, a tak¿e melanistyczna odmiana ropuchy szarej. Przez staw przep³ywa £omnica, której ¼ród³a znajduj± siê na Równi pod ¦nie¿k±.

Szlaki turystyczne:
  • szlak turystyczny niebieski – niebieski prowadzi z Karpacza Górnego na ¦nie¿kê.
  • szlak turystyczny czerwony – czerwony fragment G³ównego Szlaku Sudeckiego prowadzi nad Ma³ym Stawem zachodni± krawêdzi± Równi pod ¦nie¿k±
Samotnia – Schronisko PTTK im. Waldemara Siemaszki nad Ma³ym Stawem, w Kotle Ma³ego Stawu, w Karkonoszach.Do schroniska mo¿na doj¶æ niebieskim szlakiem od ¦wi±tyni Wang (oko³o 1 godz.) lub zej¶æ od strony Strzechy Akademickiej (oko³o 10 min).Obecnie schronisko posiada 49 miejsc noclegowych. Znajduje siê tam równie¿ bufet, punkt informacji turystycznej, punkt GOPR oraz ¶cianka wspinaczkowa.

Samotnia jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce. S± dane ¶wiadcz±ce o tym, ¿e ju¿ w drugiej po³owie XVII wieku cz³owiek dociera³ w rejon Ma³ego Stawu. Pierwsze wzmianki o domku nad Ma³ym Stawem pochodz± z 1670 roku.

¦cie¿ka z okolic dzisiejszego Karpacza
prowadzi³a przez Z³otówkê do stoj±cej nad stawem budy. Mieszka³ w niej stra¿nik pilnuj±cy hodowanych w akwenie pstr±gów. Nieco pó¼niej, bo pod koniec XVII wieku, zaczêto u¿ywaæ innego szlaku, prowadz±cego od dzisiejszego ko¶ció³ka Wang, przez Rzepiórow± Krêgielniê, Polanê, Kozi Mostek. Po dzi¶ dzieñ chodz± tury¶ci tym oznakowanym na niebiesko szlakiem.

W swoim opisie wêdrówki na ¦nie¿kê
Christian Gryfius wspomina odwiedziny u mieszkaj±cego tu krzepkiego starca. W kilka lat pó¼niej, zwiedzaj±cy Karkonosze stolnik ¿mudzki, Teodor Billewicz w demonicznym opisie tego zak±tka dostrzega ³ód¼ ko³ysz±c± siê na stawie. Przypuszcza siê, ¿e pierwsi w³a¶ciciele budy nad stawem wywodzili siê z rodziny Schuderów. Utrzymuj±c siê z hodowli kóz, pilnowali stawu spe³niaj±c tym wolê ówczesnych w³a¶cicieli tych ziem – rodziny Schaffgotschów.

Po³±czenie Jeleniej Góry ze ¶wiatem przez uruchomienie w roku 1866 linii kolejowych do Wroc³awia i Berlina potêguje rozwój ruchu turystycznego. W³a¶ciciele bud karkonoskich dostrzegaj± potrzebê ich rozbudowy. Do rozbudowy Samotni zabiera siê Karol Häring. Z tego i pó¼niejszego okresu pochodz± sprzeczne informacje na temat lokalizacji obecnej Samotni, niemniej dzisiejsza sala bufetowa ma ju¿ ponad 100 lat. Na skutek postêpuj±cego zubo¿enia Häring w 1891 roku sprzedaje swoj± chatê Henrykowi Richterowi, radcy handlowemu z Mi³kowa za 4000 talarów (wraz ze sporym stadem byd³a). Nowy w³a¶ciciel kontynuuje rozbudowê.

Z tego okresu pochodzi symbol Samotni – wie¿yczka i odlany w Jeleniej Górze dzwon-sygnaturka z dat± 1861 r. Nasuwa siê tu przypuszczenie, ¿e Richter móg³ ju¿ posiadaæ ten dzwon przed przybyciem do budy nad stawem albo ¿e zwi±zek jego z t± budow± by³ wcze¶niejszy. Po 1900 roku przez kilkana¶cie lat schronisko dzier¿awi Józef Bönsch, po czym Richter sprzedaje je Franciszkowi Krausowi, który obiekt ten dalej modernizuje. Od Ma³ego Stawu (Kleiner Teich) obiekt nosi nazwêTeichbaude.

Kilkadziesi±t metrów od Samotni, przy drodze w kierunku Schroniska PTTK „Strzecha Akademicka”, na jednym z g³azów jest wykuty napis z jego nazwiskiem i dat± 1922 r. Upamiêtniaæ to mo¿e rozpoczêcie rozbudowy albo budowê tej drogi. Od 1 maja 1927 schronisko prowadzi³ znany sportowiec Paul Haase z ¿on± Gret±; w tym okresie sta³o siê ono centrum m.in. sportów zimowych. Ostatnim niemieckim w³a¶cicielem do koñca II wojny ¶wiatowej by³ Franz Hövel. Po wojnie przez schronisko przewinê³o siê kilkunastu zarz±dców (m.in. Stanis³aw Staroñ, Zbigniew Paw³owski, Cezary Marcinkowski).

Od 13 czerwca 1966 roku Samotni±
kierowa³ wraz z ¿on± Sylwi± Waldemar Siemaszko, postaæ w Karkonoszach znana i dzi¶ ju¿ legendarna. 10 lutego 1994 roku w czasie zje¿d¿ania do Karpacza, na niezabezpieczonym i zalodzonym zakrêcie przy ¶wi±tyni Wang, samochód terenowy spad³ z kilkumetrowej skarpy. Jedyn± ofiar± wypadku by³ Waldemar Siemaszko. Od tego dnia Samotni± kieruje Sylwia Siemaszko.

Samotnia pod kierownictwem pp. Siemaszko prze¿y³a rozkwit i sta³a siê jednym z najczê¶ciej nagradzanych schronisk i obiektów turystycznych w kraju. Wybudowano tu pierwsz± w Sudetach biologiczn± oczyszczalniê ¶cieków, zmodernizowano system ogrzewania z koksowego na olejowy (inicjatywa sympatyków Samotni z Wroc³awia), zaadaptowano jedno z pomieszczeñ zaplecza na jedyn± chyba wtedy (1973) w kraju samoobs³ugow± narciarniê, wybudowano gara¿ na pierwszy w Karkonoszach kanadyjski skuter ¶nie¿ny, zmodernizowano pracê kuchni i pralni. My¶lano wtedy o jeszcze innych inwestycjach, ale przeprowadzona w 1975 roku ekspertyza techniczna wykaza³a nieop³acalno¶æ remontu kapitalnego. Powsta³ wiêc wtedy pomys³ przekszta³cenia schroniska w muzeum górskie, niemniej jednak s³u¿y ono turystom do dzi¶. Konieczne okaza³o siê jednak podstemplowanie najstarszej czê¶ci stropu schroniska w dzisiejszej sali bufetowej i g³ównej klatki schodowej (1976).

Przy wspó³udziale bywalców tego schroniska, które jako chyba jedyne w kraju przyznawa³o szczególnie oddanym dla tej budy turystom tytu³ i odznakê „Zas³u¿ony dla schroniska”, organizowane tu by³y przegl±dy filmów i przezroczy górskich. W wodach Ma³ego Stawu organizowane by³y zawody p³etwonurków o „B³êkitn± Wstêgê Samotni”. Wzglêdy ochrony rezerwatu zmusi³y jednak organizatorów do zaniechania tej imprezy, choæ p³etwonurkowie przed zawodami czy¶cili dno stawu z najró¿niejszych przedmiotów. Przed utworzeniem Karkonoskiego Parku Narodowego w Wielkim ¯lebie (Slalomowym) uprawiano narciarstwo. W drugi dzieñ Wielkanocy rozgrywano „Slalom Wiosenny”, w latach pó¼niejszych imprezê narciarsk± o charakterze zabawowym „Slalom Czekoladowy” (od koloru opalenizny, ale i b³ota, w którym mo¿na by³o wyl±dowaæ).

Od 1967 roku organizowano zawody narciarskie o „Puchar Samotni” w konkurencji slalomu specjalnego lub slalomu giganta. Inicjatorem ich by³ gospodarz Samotni Waldemar Siemaszko, który wraz z gronem przyjació³ schroniska i mi³o¶ników narciarstwa ustali³ regulamin zawodów. Te miêdzynarodowe zawody o ciekawej oprawie i programie trzeba by³o jednak zakoñczyæ w 1981, bo cele ochrony rezerwatu okaza³y siê wy¿sze.

W roku 1995, po wielu staraniach
i ostatecznej zgodzie Karkonoskiego Parku Narodowego zorganizowano po raz kolejny zawody narciarskie im. Waldemara Siemaszki o „Puchar Samotni”. Odbywaj± siê one raz do roku.

Schronisko posiada sta³y dostêp
do internetu, który udostêpnia swoim go¶ciom dziêki lokalnemu nadajnikowi radiowemu WiFi. £±cze realizowane jest równie¿ drog± radiow±, dziêki nadajnikowi umieszczonemu na dachu siedziby GOPR, przy ulicy Sudeckiej przy wyje¼dzie z Jeleniej Góry w stronê Karpacza.

¬ród³o: Wikipedia
 
 
Witryna wykorzystuje mechanizm ciasteczek (ang. cookies)
w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej
informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH
Edycja strony www - oprogramowanie n4CMSRealizacja: new4mat.com Sp. z o.o.